Model: 728-802

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushless |
| Diameter(mm) | 28 mm |
| Length (mm) | 18 mm |
| Voltage(V) | 24 V |
| No load speed(rpm) | 2,760 rpm |
| No load current(mA) | 0.06 mA |
| Nominal torque(mNm) | 48.55 mNm |
| Nominal speed(rpm) | 1,710 rpm |
| Nominal current(A) | 0.67 A |
| Commutation | Digital Hall |
| Number of pole pairs | 7 |
| Number of winding phases | 3 |
| Shafts | Not fitted |
| Gearbox | Not fitted |
| Encoder | Not fitted |
| Housing material | Aluminium alloy |
| Connections | 0.5mm pitch 12-pin |
| Leads | 36mm FPC |
| Weight (g) | 36.6 g |
| Stall current(A) | 1.67 A |
| Terminal resistance(Ω) | 14.4 Ω |
| Terminal inductance(mH) | 2.82 mH |
| Speed / torque gradient(rpm/mNm) | 21 rpm/mNm |
| Max. permissable winding temperature(°C) | 150 °C |
| Thermal resistance winding-housing(°C/W) | 4.8 °C/W |
| Thermal resistance housing-ambient(°C/W) | 11.8 °C/W |
| Max axial load (dynamic)(N) | 65 N |
| Radial play | Preloaded |
| Rotor inertia(g.cm²) | 4.9 g.cm² |
| Max permissable rotor speed(rpm) | 6,500 rpm |