Model: 728-300

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushless |
| Diameter(mm) | 28 mm |
| Length (mm) | 25 mm |
| Voltage(V) | 12 V |
| No load speed(rpm) | 2,120 rpm |
| No load current(mA) | 0.05 mA |
| Nominal torque(mNm) | 38.7 mNm |
| Nominal speed(rpm) | 570 rpm |
| Nominal current(A) | 0.8 A |
| Commutation | Sensorless |
| Number of pole pairs | 7 |
| Number of winding phases | 3 |
| Shafts | Single |
| Gearbox | Not fitted |
| Encoder | Not fitted |
| Housing material | Aluminium alloy |
| Connections | JST XHP-3 |
| Leads | 105mm x AWG28 |
| Weight (g) | 38 g |
| Stall current(A) | 1.07 A |
| Terminal resistance(Ω) | 11.2 Ω |
| Terminal inductance(mH) | 2.89 mH |
| Speed / torque gradient(rpm/mNm) | 40 rpm/mNm |
| Max. permissable winding temperature(°C) | 125 °C |
| Thermal resistance winding-housing(°C/W) | 4.3 °C/W |
| Thermal resistance housing-ambient(°C/W) | 6.6 °C/W |
| Max axial load (dynamic)(N) | 57 N |
| Radial play | Preloaded |
| Rotor inertia(g.cm²) | 4.7 g.cm² |
| Max permissable rotor speed(rpm) | 11,000 rpm |