Model: 428-MP

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Gearbox type | Planetary |
| Diameter(mm) | 28 mm |
| Min length(mm) | 27.7 mm |
| Max length(mm) | 45.7 mm |
| Min reduction ratio(:1) | 3.57 :1 |
| Max reduction ratio(:1) | 2,661 :1 |
| Min reduction stages | 1 |
| Max reduction stages | 5 |
| Max axial load (dynamic)(N) | 50 N |
| Bearing type | Ball bearing |
| Axial play(mm) | 0.2 mm |
| Max radial load(N) | 50 N |
| Reduction ratios and torque loadings | See datasheet |
| 410-MP | 410-MP - 10mm Planetary Metal Gearbox | 0 | 8 weeks | Planetary | 10 | 14 | 25.2 | 3.5 | 1,024 | 1 | 5 | Ball bearing | 0.2 | 10 | See datasheet | 8 | |||
| 412-MP | 412-MP - 12mm Planetary Metal Gearbox | 0 | 8 weeks | Planetary | 12 | 14.3 | 25.5 | 3.47 | 3,194.3 | 1 | 5 | Ball bearing | 0.2 | 10 | See datasheet | 8 | |||
| 416-MP | 416-MP - 16mm Planetary Metal Gearbox | 0 | 8 weeks | Planetary | 16 | 15.8 | 30.2 | 3.79 | 2,865 | 1 | 5 | Ball bearing | 0.2 | 10 | See datasheet | 8 | |||
| 422-MP | 422-MP - 22mm Planetary Metal Gearbox | 0 | 8 weeks | Planetary | 22 | 23.1 | 38.3 | 3.57 | 2,662 | 1 | 5 | Ball bearing | 0.2 | 50 | See datasheet | 50 | |||
| 424-MP | 424-MP - 24mm Planetary Metal Gearbox | 0 | 8 weeks | Planetary | 24 | 21.8 | 39.9 | 3.3 | 2,114 | 1 | 5 | Ball bearing | 0.2 | 50 | See datasheet | 50 |