Model: 110-108

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 10 mm |
| Length (mm) | 15 mm |
| Voltage(V) | 8 V |
| No load speed(rpm) | 18,100 rpm |
| No load current(mA) | 0.027 mA |
| Nominal torque(mNm) | 0.7 mNm |
| Nominal speed(rpm) | 13,695 rpm |
| Nominal current(A) | 0.215 A |
| Commutation | Precious metal brushes |
| Number of pole pairs | 1 |
| Shafts | Single |
| Gearbox | Not fitted |
| Encoder | Not fitted |
| Housing material | Nickel plated steel |
| Connections | Terminals |
| Leads | Not fitted |
| Weight (g) | 4.9 g |
| Stall current(A) | 0.785 A |
| Terminal resistance(Ω) | 10.2 Ω |
| Terminal inductance(mH) | 185 mH |
| Speed / torque gradient(rpm/mNm) | 6,292 rpm/mNm |
| Max. permissable winding temperature(°C) | 85 °C |
| Thermal resistance winding-housing(°C/W) | 20 °C/W |
| Thermal resistance housing-ambient(°C/W) | 50 °C/W |
| Axial play at axial load(mm) | 0.3 mm |
| Max axial load (dynamic)(N) | 0.1 N |
| Max force for press fits (static)(N) | 10 N |
| Rotor inertia(g.cm²) | 0.08 g.cm² |
| Max permissable rotor speed(rpm) | 25,000 rpm |