Model: 206-101

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 6 mm |
| Length (mm) | 15.9 mm |
| Voltage(V) | 3 V |
| No load speed(rpm) | 1,800 rpm |
| No load current(mA) | 70 mA |
| Nominal torque(mNm) | 0.2 mNm |
| Nominal speed(rpm) | 1,300 rpm |
| Nominal current(A) | 100 A |
| Commutation | Precious metal brushes |
| Gear ratio(:1) | 25 :1 |
| Shafts | Single |
| Gearbox | Planetary |
| Encoder | Not fitted |
| Connections | Tinned |
| Leads | 30 mm x AWG32 |
| Weight (g) | 1.2 g |
| Stall current(A) | 0.31 A |
| Terminal resistance(Ω) | 8 Ω |
| Terminal inductance(mH) | 31 mH |
| 206-102 | 6mm DC Coreless Gearmotor | 0 | 8 weeks | Brushed | 6 | 15.8 | 3 | 2,000 | 70 | 0.2 | 1,300 | 100 | Precious metal brushes | Single | Planetary | 25 | Not fitted | Tinned | 50 mm x AWG32 | 1.2 | 0.33 | 7.8 | 27 | 22 | |||
| 206-109 | 6mm DC Coreless Gearmotor | 0 | 8 weeks | Brushed | 6 | 18.7 | 3 | 240 | 45 | 3 | 140 | 45 | Precious metal brushes | Single | Planetary | 136 | Not fitted | Tinned | 100 mm x AWG32 | 1.2 | 0.19 | 14.5 | 70 | 26 | |||
| 206-10C | 6mm DC Coreless Gearmotor | 7 | Stocked design | Brushed | 6 | 20.8 | 3 | 47 | 42 | 10 | 37 | 95 | Precious metal brushes | Single | Planetary | 699.5 | Not fitted | Tinned | 100 mm x AWG32 | 1.2 | 0.19 | 14 | 75 | 25 | |||
| 206-110 | 6mm DC Coreless Gearmotor | 0 | 8 weeks | Brushed | 6 | 16.3 | 3 | 1,200 | 50 | 1 | 600 | 35 | Precious metal brushes | Single | Planetary | 25 | Not fitted | Tinned | 100 mm x AWG32 | 1.2 | 0.19 | 14.5 | 70 | 29 |