Model: 210-201

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 10 mm |
| Length (mm) | 24 mm |
| Voltage(V) | 6 V |
| No load speed(rpm) | 68 rpm |
| No load current(mA) | 40 mA |
| Nominal torque(mNm) | 20 mNm |
| Nominal speed(rpm) | 52 rpm |
| Nominal current(A) | 110 A |
| Commutation | Precious metal brushes |
| Gear ratio(:1) | 250 :1 |
| Shafts | Single |
| Gearbox | Spur Metal |
| Encoder | Not fitted |
| Connections | Terminals |
| Leads | Not fitted |
| Weight (g) | 7.5 g |
| Stall current(A) | 0.32 A |
| Terminal resistance(Ω) | 20 Ω |
| Terminal inductance(mH) | 3,020 mH |
| 210-101 | 10mm DC Gearmotor - 24mm Type | 0 | 8 weeks | Brushed | 10 | 24 | 3 | 170 | 42 | 8 | 134 | 185 | Precious metal brushes | Single | Spur Metal | 100 | Not fitted | Terminals | Not fitted | 7.5 | 0.56 | 5 | 720 | 27 | |||
| 210-102 | 10mm DC Gearmotor - 24mm Type | 0 | 8 weeks | Brushed | 10 | 24 | 3 | 67 | 50 | 20 | 53 | 185 | Precious metal brushes | Single | Spur Metal | 250 | Not fitted | Terminals | Not fitted | 7.5 | 0.42 | 5 | 720 | 26 | |||
| 210-200 | 10mm DC Gearmotor - 24mm Type | 0 | 8 weeks | Brushed | 10 | 24 | 3 | 170 | 40 | 8 | 144 | 100 | Precious metal brushes | Single | Spur Metal | 100 | Not fitted | Terminals | Not fitted | 7.5 | 0.32 | 20 | 3,020 | 33 |