Model: 112-001

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 12 mm |
| Length (mm) | 20 mm |
| Voltage(V) | 2.4 V |
| No load speed(rpm) | 16,300 rpm |
| No load current(mA) | 190 mA |
| Commutation | Precious Metal Brush |
| Shafts | 1 |
| Shaft diameter(mm) | 1.5 mm |
| Shaft length(mm) | 6 mm |
| Gearbox | Not fitted |
| Encoder | Not fitted |
| Housing material | Nickel plated steel |
| Leads | Not fitted |
| Rotation direction | CW |
| Max start current(mA) | 1,600 mA |
| Rated load(mNm) | 0.4 mNm |
| Rated load speed(rpm) | 12,000 rpm |
| Rated load current(mV) | 550 mV |
| Typical terminal resistance(Ω) | 350 Ω |
| Typical terminal inductance(mH) | 2 mH |
| Typical max output power(mW) | 650 mW |