Model: C08-00A

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| LRA axis | Y-axis |
| Diameter(mm) | 8 mm |
| Length (mm) | 2.6 mm |
| Typical normalised amplitude(G) | 0.7 G |
| Resonant frequency(Hz) | 240 Hz |
| Leads | 100 mm x AWG34 |
| Lead strip length(mm) | 1.5 mm |
| Min vibration amplitude(G) | 0.42 G |
| Max operating voltage(V) | 1.25 V |
| Guaranteed start voltage(V) | 0.4 V |
| Max rated current(mA) | 41 mA |
| Rated inertial test load(g) | 100 g |
| Min operating temp(°C) | -20 °C |
| Max operating temp(°C) | 70 °C |
| Min storage & transportation temp(°C) | -40 °C |
| Max storage & transportation temp(°C) | 80 °C |
| Typical terminal resistance(Ω) | 32.6 Ω |
| Typical terminal inductance(mH) | 0.74 mH |
| Typical start voltage(V) | 0.26 V |
| Typical vibration efficiency(G/W) | 21 G/W |
| Typical operating current(mA) | 28 mA |
| Typical lag time(ms) | 12 ms |
| Typical rise time(ms) | 27 ms |
| Typical stop time(ms) | 83 ms |