Model: 307-103.021

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 8.7 mm |
| Length (mm) | 25.1 mm |
| Voltage(V) | 3 V |
| Nominal speed(rpm) | 13,800 rpm |
| Commutation | Precious Metal Brush |
| Typical normalised amplitude(G) | 7 G |
| Leads | 155 mm x AWG28 |
| Weight (g) | 4.6 g |
| Max start current(mA) | 650 mA |
| Max operating voltage(V) | 3.7 V |
| Max rated current(mA) | 220 mA |
| Rated inertial test load(g) | 100 g |
| Typical terminal resistance(Ω) | 55 Ω |
| Typical terminal inductance(mH) | 5.7 mH |
| Typical start voltage(V) | 0.35 V |
| Typical lag time(ms) | 8 ms |
| Typical rise time(ms) | 28 ms |
| Typical stop time(ms) | 49 ms |
| Typical active brake time(ms) | 21 ms |
| 307-103 | 9mm Vibration Motor - 25mm Type | 0 | 8 weeks | Brushed | 8.7 | 25.1 | 3 | 13,800 | Precious Metal Brush | 7 | 100 mm x AWG32 | 100 | 32 | 4.6 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 5.7 | 55,000 | 1.2 | 8 | 28 | 49 | 21 | |||
| 307-103.002 | 9mm Vibration Motor - 25mm Type | 539 | Stocked design | Brushed | 8.7 | 25.1 | 3 | 13,800 | Precious Metal Brush | 7 | 25 mm x AWG32 | 25 | 32 | 4.6 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 55 | 5.7 | 0.35 | 8 | 28 | 49 | 21 | |||
| 307-103.005 | 9mm Vibration Motor - 25mm Type | 0 | 8 weeks | Brushed | 8.7 | 25.1 | 3 | 13,800 | Precious Metal Brush | 7 | 35 mm x AWG32 | 35 | 32 | 4.6 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 55 | 5.7 | 0.35 | 8 | 28 | 49 | 21 | |||
| 307-103.007 | 9mm Vibration Motor - 25mm Type | 51 | Stocked design | Brushed | 8.7 | 25.1 | 3 | 13,800 | Precious Metal Brush | 7 | 50 mm x AWG32 | 50 | 32 | 4.6 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 55 | 5.7 | 0.35 | 8 | 28 | 49 | 21 | |||
| 307-103.013 | 9mm Vibration Motor - 25mm Type | 110 | Stocked design | Brushed | 8.7 | 25.1 | 3 | 13,800 | Precious Metal Brush | 7 | 35 mm x AWG28 | 35 | 28 | 4.6 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 55 | 5.7 | 0.35 | 8 | 28 | 49 | 21 | |||
| 307-103.004 | 14mm Vibration Motor - 28mm Type | 64 | Stocked design | Brushed | 13.7 | 27.9 | 3 | 13,400 | Precious Metal Brush | 7 | 812.8 mm x AWG22 | 812.8 | 22 | 34 | 650 | 3.7 | 220 | 100 | 55 | 5.7 | 0.35 | 8 | 28 | 49 | 21 |