Model: 324-104

You need our support. We're here to help.
Motor products are difficult to understand, specify, validate and integrate into end application. The industry has no standards and suppliers typically offer only fragments of advice.
We know what you don't and can mitigate your motor design, manufacturing and supply risks.
Get in touch with our team today.
| Motor type | Brushed |
| Diameter(mm) | 24.4 mm |
| Length (mm) | 12.4 mm |
| Voltage(V) | 5 V |
| Nominal speed(rpm) | 2,400 rpm |
| Commutation | Precious Metal Brush |
| Typical normalised amplitude(G) | 6.4 G |
| Leads | 80 mm x AWG30 |
| Weight (g) | 32.7 g |
| Max start current(mA) | 200 mA |
| Max operating voltage(V) | 6 V |
| Max rated current(mA) | 92 mA |
| Rated inertial test load(g) | 1,000 g |
| Typical terminal resistance(Ω) | 23,000 Ω |
| Typical terminal inductance(mH) | 31 mH |
| Typical start voltage(V) | 1.8 V |
| Typical lag time(ms) | 58 ms |
| Typical rise time(ms) | 100 ms |
| Typical stop time(ms) | 130 ms |
| Typical active brake time(ms) | 45 ms |
| 324-401 | 24mm Vibration Motor - 13mm Type | 206 | Stocked design | Brushed | 24.3 | 12.5 | 12 | 5,500 | Precious Metal Brush | 13 | 45 mm x AWG30 | 45 | 30 | 24.8 | 458 | 14.4 | 200 | 1,000 | 23,400 | 33 | 2 | 32 | 72 | 100 | 42 | |||
| 324-104.001 | 24mm Vibration Motor - 12mm Type | 235 | Stocked design | Brushed | 24.4 | 12.4 | 5 | 2,400 | Precious Metal Brush | 6.4 | 166 mm x AWG28 | 166 | 28 | 32.7 | 200 | 6 | 92 | 1,000 | 23,000 | 31 | 1.8 | 58 | 100 | 130 | 45 |